Jak se móda postupně měnila
15. 5. 2024
1890
- Dámská móda v letech 1890-1899 se vyznačovala elegantní siluetou, která zdůrazňovala štíhlý pas ve tvaru přesýpacích hodin, čehož bylo dosaženo pomocí korzetů. Denní oděvy měly obvykle výstřih který zahrýval hruď až po krk a nadýchané rukávy, známé anglicky jako "leg-of-mutton", které byly velmi objemné na rameni a přilehlé na zbytku ruky. Sukně byly dlouhé po kotníky/trochu nad kotníky a dole se rozšiřovaly, často byly nadýchané vrstvami spodniček nebo krinolín, aby měly plnější tvar. Oblíbenými materiály byly hedvábí, samet a taft, a na formální události se typicky nosily tmavší barvy, zatímco světlejší odstíny nebo květinové vzory byly typické pro denní nošení. Klobouky byly nezbytným doplňkem, od velkých klobouků zdobených peřím a květinami po menší, jednodušší styly. Toto období také zaznamenalo popularizaci saka pro ženy, odrážející rostoucí vliv ženského hnutí za volební právo a touhu po praktičtějším a profesionálnějším oblečení.
( obrázky: 1 - 2 )
1900
- Móda v roce 1900 -1909 byla charakterizována přechodem od komplikovaních stylů viktoriánské éry k jemnějším a jednodušším siluetám. Oblíbeným se stal korzet který vytvářel výraznou postavu která z boku připomínala tvar písmene "S", s posunutým hrudníkem dopředu a zakřivenými zády. Vysoké límce a nadýchané rukávyzůstaly, ale sukně byly o něco méně objemné než v předchozím desetiletí. Důraz byl kladen na elegantní, prodlouženou siluetu, s sukněmi, které často měly tvar trumpety a rozšiřovaly se u dolního lemu. Pastelové barvy a lehčí látky byly populární pro denní nošení, odrážející jemnější a romantičtější ideál krásy tehdejší doby. Klobouky zůstávaly důležitým doplňkem, různé velikosti a často bohatě zdobené peřím, stuhami a květinami. V tomto období byl taky popularizován styl vzhledu "Gibson Girl", inspirovaný ilustracemi Charlese Dany Gibsona, který byl považován za ideál ženské krásy se zaměřením na půvab, jemnost a eleganci.
( obrázky: 3 - 5 )
1910
- Móda v letech 1910-1919 byla érou velkých změn, které odrážely širší společenské transformace té doby. Desetiletí začalo s edvardiánským stylem stále v módě, který se vyznačoval "titanikovou" siluetou s vysokým pasem, plnými sukněmi a jemnými detaily, jako jsou krajky a výšivky. Jak však desetiletí pokračovalo, dámská móda prošla obrovskou změnou směrem k jednodušším, praktičtějším stylům. Upustilo se od korzetů, jelikož kov který byl uvnitř byl použit na výrobu (nejen) zbraní do první světové války. Šaty se staly rovnější a kratší, s pasem klesajícím k bokům, což odráželo teprve vznikající flapper styl. První světová válka měla také hluboký dopad na módu, protože praktičnost a funkcionalita se staly zásadami. Ženy přijaly více pracovně vypadající oblečení, s saky a sukněmi, které umožňovaly větší možnost pohybu. Délka sukní se zkrátila a vojensky inspirované detaily, jako jsou pásky a kapsy, se staly častou součástí stylů.
( obrázky: 6 - 7 )
1920
- Dámská móda 20. let byla charakterizována dramatickými změnami, které odrážely sociální a kulturní posuny v období po první světové válce. Toto desetiletí vidělo vzestup “flapperky”, mladé, svobozené ženy, která přijala bezstarostnější a nezávislý životní styl. Silueta módy se stala více androgenní, s rovným, volným střihem, který nezdůrazňoval pas a zvýrazňoval boky. Délky sukní se výrazně zkrátily, typicky až ke kolenům nebo výš, což byl dramatický odklon od konzervativních stylů předchozích desetiletí. Látky byly lehčí, včetně hedvábí, šifonu a rayonu, často zdobené třásněmi, korálky a flitry pro večerní nošení. Ikonické “flapper” šaty měly složité ozdoby a spadlý pas, což vytvářelo “chlapeckou” postavu. Doplňky jako cloche klobouky, dlouhé perlové náhrdelníky a čelenky s peřím byly nezbytnými prvky vzhledu 20. let. Dámské účesy se také změnily, s krátkými mikády a vlnami vytvářenými prsty byly velmi poulární. Toto období znamenalo významný odklon od omezujícího oblečení minulosti, přijímající volnost pohybu a moderní, mladistvou estetiku, která rezonovala s Jazzovým duchem.
( obrázky: 8 - 10 )
1930
- Móda ve 30. letech byla typická elegancí a sofistikovaností, ovlivněná půvabem hollywoodu ale i ekonomickými dopady velké hospodářské krize. Silueta se stala protáhlejší a více uhlazenou, s důrazem na přirozené linie a křivky ženské postavy. Pas se vrátil na své přirozené místo a sukně často měly rozšířený nebo skládaný design, které přidávaly pohyb a plynulost. Denní oděvy zahrnovaly šité kostýmy se širokými, vycpanými rameny, často doplněné stylovými klobouky a rukavicemi. Používání potisků a vzorů se stalo populárním, s květinovými, geometrickými a abstraktními styly, které dodávaly oděvům vizuální zajímavost. Doplňky hrály významnou roli, šperky jako dlouhé náhrdelníky, brože a náramky dodávaly nádech elegance. Móda 30. let odrážela stav světa: kombinaci praktikality kvůli ekonomické krizi, a touhy po útěku skrze okouzlující svět hollywoodu.
( obrázky: 11 - 12 )
1940
- Móda 40. let byla silně ovlivněna druhou světovou válkou, což vedlo k praktickým a “utilitárním” stylům, které vyvažovaly ženskost s funkčností. Přidělování látek a nedostatek materiálů vedly k jednodušším stylům a použití odolnějších látek. Silueta se vyznačovala širokými rameny, často zvýrazněnými vycpávkami, zúženým pasem a sukněmi sahajícím ke kolenům. Šaty byly praktické a často měly košilové střihy s knoflíky vpředu. Dámské obleky, známé jako utilitární obleky, se staly populárními díky své praktičnosti. Tyto obleky obvykle zahrnovaly šité saka s přiléhavými pasy a rovnými sukněmi. Navzdory k situaci si ženy stále našly způsoby, jak přidat osobní dotek svým outfitům. Doplňky jako klobouky, rukavice a šály byly používány k přidání jisté individuality. Účesy byly typicky nadýchané, s populárními volbami jako “victory rolls”. Po válce, jakmile se materiály staly dostupnějšími, se móda začala posouvat zpět směrem k luxusnějším a ženským stylům, čímž se připravila půda pro módu 50. Let.
( obrázky: 13 - 14 )
1950
- 50. léta byla velkým desetiletím pro módu, charakterizovana návratem k přepychu a ženskosti po jednoduchých a praktických stylech druhé světové války. Móda přijala strukturovanější a vybroušený vzhled, a tvar ideální postavy zpět na tvar přesýpacích hodin. Silueta byla definována důrazem pas a zvýrazňění křivek těla. Plné, nadýchané sukně a přiléhavé vršky byly populární pro denní nošení, často kombinované se spodničkami, aby dodaly objem a pohyb. "New Look", který představil Christian Dior v roce 1947, se stal symbolem této éry a vyznačoval se zúženým pasem a plnými sukněmi. Pastelové barvy a květinové potisky byly populární, odrážející pocit optimismu v poválečné éře. Šaty často doplňovaly rukavice, perly a malé kloboučky, které přidávaly dotek elegance k celkovému dojmu. Účesy byly obvykle krátké, kudrnaté a upravené. Make-up byl také důležitou součástí vzhledu, s červenou rtěnkou a oční linkou, které definovaly typickou estetiku ideálu krásy 50. let.
( obrázky: 15 - 17 )
1960
- 60. léta byla desetiletím obrovských kulturních změn a to se odráželo i v módních trendech tehdejší doby. Éra byla charakterizována odchodem od konzervativních stylů a přechodem k inovativnějším a odvážnějším stylům. Silueta se posunula k více uvolněné a nestrukturované formě, s důrazem na jednoduchost a funkčnost. Jedním z definujících trendů 60. let bylo vznik “mod” stylu, charakterizovaného geometrickými tvary, zářivými barvami a grafickými vzory. Minisukně se staly symbolem osvobození a vzpoury, rebelující proti tradičních představách o ženskosti a mravnosti. Také hnutí “hippies” mělo v té době velký vliv na módu, propagující uvolněný a svobodomyslný styl. Barevné potisky, květinové vzory a oděvy inspirované exotickými motivy se staly módními, odrážející touhu po míru, lásce a květinách (“peace, love and plants”). Doplňky hrály klíčovou roli při dokončení outfitu, s nápadnými šperky, oversized slunečními brýlemi a go-go botami jako populárními volbami. Účesy se pohybovaly od hladkých a vyleštěných po dlouhé, proudící prameny, typické pro hippies. Už se ve společnosti začínaly rozvíjet osobní styly, které se nadále rozvíjí dodnes.
( obrázky: 18 - 19 )
1970
- 70. léta byla desetiletí definované různorodostí a individualitou, s různými subkulturami ovlivňujícími styly tehdejší doby. Období bylo pokračováním volného a eklektického trendu z konce 60. let, ale s výrazným posunem k uvolněnějším oděvům. Jeden z nejvíc ikonických trendů 70. let byla disko móda, inspirovaná živou klubovou scénou. Flitry, metalické látky a výrazné barvy dominovaly na diskotékách, s přiléhavými šaty, overaly a platformými botami. Kalhoty s nohavicemi do zvonu a široké, dramatické límce byly také populárními prvky disko oblečení. Zatímco vzhled hnutí Hippies pokračoval v ovlivňování módy, s dlouhými šaty a venkovskými blůzami. Džínovina se stala must-have v šatníku, nošená ve formě kalhot, bund a sukní. 70. léta také viděla popularizaci unisex módy, kdy se genderově neutrální styly stávaly více populárními. Androgynní siluety, oversized košile a nestrukturované obleky začali mazat hranice mezi mužským a ženským oblečením. Doplňky hrály důležitou roli při dokončení 70.-kového outfitu, s klobouky se širokým okrajem a nápadnými šperky jako must-have položkami. Účesy byly často doplněné čelenkami nebo šátky.
( obrázky: 20 - 21 )
1980
- 80. léta byla desetiletím charakterizovaným odvahou, přepychovostí a výstředností v módním světě. Byla to éra živých barev, oversized siluet a experimentací se stylem, který odrážel nadšení a optimismus té doby. Jeden z nejvíce ikonických trendů 80. let bylo ”power dressing”, charakterizované ostrými, strukturovanými siluetami a výraznými ramenními vycpávkami. Ženy přijaly korporátní vzhled s obleky, často v jasných barvách jako je neonová růžová nebo elektrická modrá, doplněné velkými šperky a výraznými pásky. “Fitness craze” 80. let také ovlivnilo módu, s oblečením inspirovaným aerobikem, které se stalo populárním pouličním stylem. Leotardy, legíny a návleky se nosily nejen na cvičení, ale i v každodenním životě. Dalším trendem 80. let byl nárůst street módy a módy hip-hopu. Volné džíny, oversized bundy a tenisky se staly popularním stylem, a značkám jako Adidas a Nike narůstala popularita. V 80. letech také došlo k nárůstu punku, charakterizované roztrhanými džíny, koženými bundami a špičatými doplňky. Mohawk, barevné vlasy a dramatický, alternativní make-up byly také populární u těch, kteří přijali alternativní scénu za svou. Doplňky hrály důležitou roli v módním světě 80. let, s velkými, výraznými náušnicemi, velkými náramky a výraznými slunečními brýlemi jako nezbytnými položkami. Účesy byly často objemné a složité, s trvalými, zvlněnými vlasy a mulety jako populární volbou.
( obrázky: 22 - 23 )
1990
- 90. léta byla světem různorodých stylů, které odrážely kulturní posuny té doby, včetně vzestupu grunge, minimalismu a street módy. Byla to éra, která se vyznačovala odmítnutím přepychu a extravagantnosti 80. let ve prospěch uvolněnějších a skromnějších vzhledů. Grunge móda se stala definujícím trendem 90. let, ovlivněná alternativní hudební scénou kapel jako Nirvana. Vyznačovala se “effortless” estetikou, s oversized flanelovými košilemi, roztrhanými džínami a “vojenskými” botami. Vrstvení bylo klíčové pro grunge, s tričky nošenými přes dlouhé rukávy a košilemi přivázanými kolem pasu. Minimalismus se ale také stal populárním během této dekády, s čistými liniemi, jednoduchými siluetami a neutrálními barvami dominujícími na módních přehlídkách. Designéři jako Calvin Klein přijali jednoduchou estetiku, zaměřující se na kvalitní látky a bezchybné šití. Slip šaty, topy s ramínky a kalhoty na míru byly základními prvky minimalistické módy. Mezitím street móda pokračovala ve svém vzestupu, s značkami jako Tommy Hilfiger, Nike a Adidas stávajícími se známými jmény. “Athleisure” se stalo populárním trendem, mixování hranic mezi sportovním a každodenním oblečením. Teplákové soupravy, mikiny s kapucí a tenisky byly nošeny nejen na cvičení, ale i jako volnočasové oblečení. 90. léta také viděla oživení retro stylů, kdy móda čerpala z 60., 70. a 80. let.
( obrázky: 24 - 25 )